مهدی عباسی

من عاشق پایتون هستم!

من عاشق پایتون هستم

من عاشق پایتون هستم! حتی اونایی که عاشق جاوا هم هستند زبان برنامه نویسی پایتون رو دوست دارند.

 پایتون به دلیل راحتی استفاده، قدرت و همه کاره بودن باعث شده تا یکی از بهترین انتخاب ها برای استفاده به عنوان زبان برنامه نویسی بین تازه وارد ها و حرفه ای ها در رشته های مهندسی بشود.

جناب آقای گویدو ون رسوم (Guido van Rossum) مخترع زبان پایتون است. وی اولین خروجی این زبان برنامه نویسی را در سال 1991 (28 سال پیش) منتشر کرد. این مقاله به شما دلایلی محکم برای انتخاب پایتون به عنوان یک زبان شگفت انگیز و مناسب برای یادگیری خواهد داد.

زمانی که گویدو شروع به پیاده سازی زبان برنامه نویسی پایتون کرد، همزمان به خواندن متنی از سری کمدی “پایتون های مونتی در سیرک پرواز میکنند!” می پرداخت. او به دنبال یک نام کوتاه و منحصر به فرد و بسیار باشکوه می گشت که تصمیم گرفت پایتون را برای آن انتخاب کند.

خوانایی

قطعا شما شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که زبان برنامه نویسی پایتون چقدر ساده و قابلیت خوانایی بالایی دارد. زمانی که با پایتون کد می نویسید مانند یک برنامه نویس واقعی فکر خواهید کرد و از علامت های اضافی استفاده شده در سایر زبان های برنامه نویسی خود داری می کنید. کد های زبان برنامه نویسی پایتون ساده و بسیار راحت برای یادگیری هستند. برای مثال، شما میتوانید با بررسی تفاوت بین کد های جاوا و پایتون برای چاپ کردن یک متن ساده مثل سلام دنیا!  به تفاوت بین علامت های استفاده شده و راحتی پی ببرید.

زبان برنامه نویسی پایتون بر اساس چندین قانون پایه گذاری شده است که به آن ها پپ 8 (PEP 8) می گویند. این قوانین به برنامه نویس حالت دهی به کد ها را نشان می دهند. زمانی که شما یک کد نوشته شده در پایتون را نگاه می کنید، اصلا مهم نیست که برنامه نویس این کد یک برنامه نویس ارشد ناسا است یا یک دانشجوی تازه کار, خوانش این کدها بسیار شبیه هم هستند و خوانش و درک کدهای پایتون بسیار آسان است.

راه اندازی پایتون مثل آب خوردن

راه اندازی پایتون آن قدر راحت و آسان است که حتی دانش آموزان دبیرستانی هم می توانند آن را نصب و بعد چند دقیقه شروع به کد نویسی پابتون کنند. اگر شما صاحب دستگاهی با سیستم عامل مک هستید، دیگر نیاز به انجام هیچ کاری ندارید چون از قبل، همه چیز آماده است. فقط کافیه که ترمینال مک رو باز کنید و کلمه پایتون (python) رو تایپ کنید و از نسخه نصب شده فعلی اطلاع پیدا کنید. اما اگر صاحب دستگاه ویندوزی هستید می توانید با مراجعه به صفحه اصلی پایتون و با دانلود نسخه مورد نیاز و نصب آسان آن از پایتون استفاده کنید.

کتاب خانه های بی شمار

هر زبان برنامه نویسی که بیش از دو دهه در دست برنامه نویسان باشد، دارای تعداد بسیار زیادی کتابخانه برای حل مشکلات تمام برنامه نویسان خواهد بود. هیچ تفاوتی هم وجود نداره اگر شما مهندس آنالیزگر عددی هستید یا پردازشگر تصویر یا اینترنت اشیا و … پایتون برای شما هم کتاب خانه های زیادی دارد و کار شما را در تمام شرایط و نیاز ها بسیار راحت کرده است.

جامعه فعال

وجود یک جامعه فعال و پر جنب و جوش برای هر زبان برنامه نویسی متن بازی بسیار حایز اهمیت و مهم است. زبان برنامه نویسی پایتون دارای گروه های بزرگ برنامه نویسی در تمام قاره های جهان است. پای کن (PyCon) بزرگترین جامعه بین المللی برای زبان پایتون است که سالانه چندین کنفرانس هم برگزار می کند.

برنامه نویسی وب

برنامه نویسی برای وب یک نیازمندی بسیار بحرانی و مهم است که بازهم پایتون با داشتن چندین فریم ورک مشهور مانند دی جانگو(Django) فلسک (Flask) و پایرامید(Pyramid) این موضوع را هم به خوبی پوشش داده است. من به شما پیشنهاد می کنم که حتما یک وبلاگ ساده با پایتون بسازید تا به قدرت سرویس های SaaS در پایتون پی ببرید.

برنامه های دسکتاپ

برنامه دسکتاپ دراپ باکس هم به زبان پایتون نوشته شده است. دراپ باکس را با چهار صد میلیون کاربر فعال می توان به عنوان یکی از بزرگترین برنامه های دنیا در نظر بگیریم. همچنین برنامه های زیادی برای سیستم عامل های مختلفی با تعداد کاربران بالا ساخته شده اند که همگی به زبان پایتون هستند و این قدرت زبان پایتون است…

شما همیشه می توانید با پایتون برنامه هایی با ظاهر گرافیکی درست کنید. حتی با کتاب خانه های پای گیم(PyGame) و رن پای (Ren’Py) می توانید به راحتی برای محیط های دسکتاپ بازی درست کنید. همچنین نمی توان از قابلیت ها و کمک های تکینتر (Tkinter) چشم پوشی کرد. از کیوی(Kivy) هم می توان برای ساخت برنامه های دسکتاپ و موبایل استفاده کرد.

غول ها از پایتون استفاده می کنند!

گوگل از ترکیب چند زبان برنامه نویسی استفاده می کند. با سی پلاس پلاس(++C) پایتون و الآن که زبان برنامه نویسی گو(Go) هم به آن ها اضافه شده است. قبل تر ها در گوگل یک قاعده مهندسی بود که می گفت هر جا که شد از پایتون و هر جا که باید از سی پلاس پلاس استفاده می کنیم. گوگل از پایتون در قسمت هایی که نیازمند سرعت و پایداری بیشتری بود استفاده می کند.

مثل گوگل, اسپاتیفای (Spotify) و نت فلیکس (Netflix) هم از ترکیب چند زبان برنامه نویسی استفاده می کنند.

مقدار بسیار زیادی از اسپاتیفای با جاوا ساخته شده است اما قسمت هایی مثل API و API  های واکنش گرای (که به برنامه نویسان اجازه به گشت و گذار تا انتهای هر API با دسترسی بسیار آسانی را می دهد) با پایتون پیاده سازی کرده است. همچنین اسپاتیفای برای آنالیز داده ها و برای DNS سرور های ریکاوری، سیستم های پرداخت و در سیستم مدیریت برچسب محتوا هم از پایتون استفاده کرده است. نت فلیکس هم از ترکیب جاوا و اسکالا(Scala) و پایتون استفاده می کند و جالب است بدانید که به توسعه دهندگانش این استقلال را داده است که برای هر مشکل از هر زبان که می خواهند و فکر می کنند مناسب تر است استفاده کنند. نت فلیکس از پایتون برای آنالیز داده های زمان واقعی (real-time) استفاده می کند. پس چرا شما در پروژه بعدی از پایتون استفاده نمی کنید؟

موقعیت های شغلی

روند افزایشی بزرگی برای موقعیت های شغلی پایتون دیده می شود.

با توجه به داده های گرو می توانید ببینید که درآمد متوسط یک پایتون کار در آمریکا 99,037 دلار است با توجه به اینکه ماهانه بیش از 6000 کار برای پایتون اعلام می شود. این خارق العاده است. با دانستن این موضوع که استفاده های بزرگ پایتون مثل داده های بزرگ و برنامه نویسی ابری و برنامه نویسی ماشین و آنالیز داده ها در پایتون در حال بزرگ شدن و افزایش می توان دنیای شغلی پایتون را نا میرا خطاب کرد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *