مهدی عباسی

مقایسه php و asp.net core

مقایسه asp و php

دو راهی انتخاب بین php ، و asp. net core دوراهی نسبتاً سختی است. سوالی که اکثر دانشجویان می‌پرسند این است که بهتر است کدام زبان برنامه نویسی را انتخاب کنیم؟ اگر این سوال را در اینترنت جست و جو کنید معمولاً دو دسته سایت وجود دارد. دسته اول آن‌هایی که مخلص سینه چاک PHP هستند؛ دوم آن‌هایی که asp. net core را بهترین انتخاب می‌دانند. این بازهم شما را سردرگم خواهد کرد! در این مقاله نمی‌گوییم کدام بهتر است اما به مقایسه php و asp. net core خواهیم پرداخت. در اولین گام نیز بهتر است با الفبای پیدایش این دو زبان آشنا و ماهیت آنان را بهتر بشناسیم.

ذات php  و asp. net core

PHP مخفف شده Hypertext Preprocessor است. Personal Home Page نامی است که در گذشته به آن شناخته می‌شده است. این زبان در سال ۱۹۴۴ اختراع شد تا برای ایجاد سایت‌های کوچک و CRMهای معمولی مورد استفاده قرار گیرد. آقای Rasmus Lerdorf هیچگاه تصور نمی‌کرد زبانی که تولید کرده است روزی به این همه شهرت برسد.
توسعه دهنده پشتیبان این زبان، شرکت گوگل است. PHP نیز از کامپایلر قدرتمند این شرکت یعنی C# استفاده می‌کند. از آن گذشته پایه این زبان جاوا است. زبانی که زنده و در حال پیشرفت می‌باشد.

داستان asp. net core شکل دیگری است. ماکروسافت این زبان را در سال ۲۰۱۶ به جهانیان معرفی کرد. Asp. Net نسخه‌‌ای بود که تا سال ۲۰۱۶ مورد استفاده و توسعه ماکروسافت قرار می‌گرفت. پس از ۲۰۱۶ فریم ورک جدید و مدرن asp. net core مورد استفاده قرار گرفت. از این زبان برنامه نویسی بیشتر در Enterprise یا CRMهای بزرگ و یا ERPها و وبسایت‌های سطح بالا استفاده می‌شود.
اما اصل ماجرا این است که کدام زبان بهتر از دیگری است. واقعاً پاسخ به این سوال مشکل است. چراکه تفاوت های بسیاری میان این دو زبان وجود دارد.

تفاوت های میان php  و asp. net core:

تفاوت مقیاس پذیری php  و asp. net core

مقیاس پذیری به این معناست که بتوانید پروژه برنامه نویسی خود را پیشرفت دهید؛ قابلیت‌های بیشتری به آن بیفزایید؛ تعداد کاربران را زیاد‌تر کنید و به طور کلی برنامه خود را توسعه دهید بدون اینکه مشکلی در خطوط اصلی برنامه ایجاد شود. اگر برنامه نویس تازه کار هستید؛ باید بدانید برنامه باید طوری باشد که بتوان در آینده آن را بسط و گسترش داد.

دقت داشته باشید که مقیاس پذیری وابسته به زبان برنامه نویسی نیست. بلکه وابسته به برنامه نویسانی است که روی پروژه کار می‌کنند.
با توجه به این مورد نمی‌توان گفت کدام زبان برنامه نویسی از مقیاس پذیری بهتری برخوردار است. حتی درباره فریم ورک‌ها نیز نمی‌توان چنین نظری داد. اما یک نکته در این میان وجود دارد که بهتر است به آن توجه شود. Asp. Net Core دارای ابزارها و پشتیبانی‌های خوبی است که می‌تواند به برنامه نویسان در این زمینه کمک کند.

asp یا php کدامیک بهتر است

ماکروسافت، تولید کننده و پشتیبان این زبان برنامه نویسی ابزار فضای ابری را در اختیار برنامه نویسان قرار داده است. برنامه‌هایی که تحت لوای این زبان هستند را می‌توان با کمی کد نویسی به Microservice کوچکتر تقسیم بندی نمود.
asp. net core یکی از زبان‌هایی است که از نظر شی گرایی به خوبی عمل کرده است. این کار به شکل خودکار موجب می‌شود خود به خود به سمت و سوی ماژولار کردن برنامه پیش بروید. همچنین موجب جداسازی و تفکیک راحت‌تر کدها می‌شود. فهم آن‌ها را نیز ساده‌ترمی‌کند.
با این تفاسیر می‌توان برنده این مقایسه را asp. net core دانست. سرعت در میان پلتفرم‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. مقایسه بعدی درباره سرعت درون پلتفرم‌های مختلف است.

تفاوت در سرعت php  و asp. net core

یکی از اصلی‌ترین المان‌ها در مقایسه php  و asp. net core تفاوت آن‌ها در سرعت است. asp. net core بازهم برنده این مقایسه به شمار می‌رود. چراکه این فریم ورک در پاسخ به درخواست‌ها به خوبی عمل کرده است. طی تحقیقاتی که میان پنج فریم ورک مشهور انجام گرفت؛ asp. net core سریع‌ترین آن‌ها به شمار می‌رفت. پردازش و بازگشت درخواست در این فریم ورک به سرعت صورت می‌گیرد.
این فریم ورک نه تنها در میان پنج فریم ورک سریع دنیا اولین رتبه را دارد؛ بلکه در میان فریم ورک‌هایی همچون NodeJs و Java Servlet نیز با اختلاف سریع‌ترین به شمار می‌آید.

در این تصویر رتبه بندی برترین فریم ورک‌های دنیا را می‌توانید بیابید. حال مشاهده می‌شود که رتبه ششم متعلق به asp. net core است که در نوع خود بی‌نظیر است.

تفاوت هزینه php  و asp. net core

در واقع می‌توان برنده این مقایسه را هر دو این زبان‌ها دانست. مقایسه php  و asp. net core در بحث هزینه‌ها ممکن نیست چرا که هر دو زبان به شکل رایگان و متن باز ارائه شده اند. حتی Visual Studio Code IDE که برای هر دو این زبان‌ها کارآمد هست نیز به شکل رایگان در اختیار عموم قرار گرفته است.
مقایسه کاربرد php  و asp. net core
PHP برای وبسایت‌های سبک و با تعامل کم کاربرد دارد. این در حالی است که asp. net core را می‌توان برای پروژه‌های بزرگ نیز استفاده کرد. درست است که PHP زبانی قوی است که می‌توان برای پروژه‌های بزرگ نیز از آن استفاده کرد؛ اما کاربرد اصلی آن سایت‌های خرد و کوچک است. در کل می‌توان هر سایتی را با هر دو این زبان‌ها ساخت بنابراین برنده این مقایسه نیز هر دو زبان‌ها به شمار می‌روند.

مقایسه استخدام php  و asp. net core

بهترین زبان برنامه نویسی

به هر شرکت برنامه نویسی وب که سر بزنید؛ برنامه نویسان PHP خوبی خواهید یافت که همیشه هم سرشان شلوغ است. این برنامه نویسان زمانی به شرکت‌های بزرگ و کارهای خوب راه پیدا می‌کنند که علاوه بر تسلط کامل، تجربه کافی نیز به دست آورده باشند. به طور کلی می‌توان گفت شرکت‌ها به دنبال برنامه نویسان مسلط و با تجربه PHP هستند. با مهارت در این زبان برنامه نویسی می‌توانید شغل و در آمد خوبی هم داشته باشید.

این بدان معنی نیست که برای برنامه نویسان asp. net core شغلی وجود ندارد. اما مهارتی که آنان دارند باید بسیار بیشتر از برنامه نویسان PHP باشد. به این دلیل که این برنامه نویسان با اسکریپت‌های بیشتری سرو کله می‌زنند. از آن گذشته asp. net core رقیب خوبی برای PHP و جدید‌تر از آن است. بنابراین می‌توان آینده شغلی خوبی را برای برنامه نویسان این زبان متصور بود.

مقایسه حساسیت php  و asp. net core

باید برنده این مقایسه را PHP دانست. چرا که برنامه نویسان asp. net core محدودیت‌های بیشتری نسبت به PHP کار‌ها دارند. برای مثال زبان PHP به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس نیست. همچنین در PHP شما می‌توانید در یک متغیر هر نوع داده‌‌ای بگنجانید. این در حالی است که در asp. net core حساسیت نسبت به بزرگ و کوچک بودن حروف بالاست. همچنین در صورتی که متغیری از نوع String در این زبان تعریف شده باشد؛ نمی‌توان مقادیری از نوع دیگر درون آن نگهداری نمود.

مقایسه تعداد کدها php  و asp. net core

به طور کلی می‌توان برنده این مقایسه را نیز asp. net core دانست. زیرا در این زبان برنامه نویسی نیازی به تعداد زیادی خط کد وجود ندارد. حتی بسیاری از بخش‌های اولیه و پایه برنامه را خود این زبان ایجاد و در اختیار برنامه نویس قرار می‌دهد. این در حالی است که برنامه نویسان PHP باید همه چیز را از ابتدا تا انتها خودشان ایجاد کنند. البته IDEهایی هستند که در این زمینه به آنان کمک کنند؛ اما خود PHP این توانایی را ندارد.

مقایسه ابزارها php  و asp. net core

ابزارهایی که زبان asp. net core در اختیار برنامه نویس قرار می‌دهند همگی به شکل یکپارچه درون مخزن nuget جای گرفته است. شما نیز به راحتی می‌توانید این ابزارها را دانلود نمایید. اما این قابلیت برای برنامه نویسان PHP وجود ندارد. یعنی زبان PHP همانند asp. net core ابزارهای زیادی دارد اما به شکل یکپارچه قرار نگرفته اند. همچنین به دلیل متن باز بودن به بسیاری از ابزارهایی که برای هر دو زبان ارائه شده است نمی‌توان اطمینان نمود.

مقایسه امنیت php  و asp. net core

هنوز هم اختلاف‌های بسیاری برای این بخش وجود دارد. هر دو زبان از امنیت نسبتاً خوبی برخوردار هستند. اما به روزرسانی‌های PHP با سرعت بیشتری ارائه می‌شود. به همین دلیل باگ گیری این زبان سریع‌تر انجام می‌گیرد. از طرف دیگر در asp. net core ابزارهای بسیار خوبی به منظور تعمین امنیت ارائه شده است.

مقایسه سیستم عامل موردنیاز php  و asp. net core

asp. net core را تنها می‌توان روی سرور‌هایی اجرا کرد که از نوع IIS ویندوز ویندوز باشند. این یعنی هزینه اضافی برای برنامه نویسان این زبان وجود دارد. این در حالی است که PHP را می‌توان روی سرور‌های سیستم عامل‌های ویندوز، لینوکس و مک اجرا نمود. با توجه به رایگان بودن لینوکس، انتخاب زبان PHP برای بسیاری از کسب و کارهای تازه تاسیس، مناسب است.
زبان‌های php  و asp. net core هر دو زبان‌های خوبی هستند. البته بستگی دارد به منظور چه کاری از آنان استفاده می‌کنید. مقایسه php  و asp. net core به دلیل سهولت در انتخاب شما ارائه شده است. فراموش نکنید برنامه نویسی از دیگران پیشرو‌تر است؛ که زبان‌های بیشتر و بهتری بیاموزد. بنابراین توصیه می‌شود هر دو زبان را بیاموزید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *